styczeń 2017

Data ostatniej modyfikacji:
2017-02-1

Zad. 1. W wyborach na prezesa Partii Dekadentów startowało 4 kandydatów. Ile głosów zdobył zwycięzca, jeśli pokonał przeciwników odpowiednio 34, 47 i 57 głosami, a wszystkich ważnych głosów elektorskich oddano 3857?

Zad. 2. Gwarantuję, że ta papuga powtórzy każde słowo, które usłyszy – powiedział sprzedawca w sklepie zoologicznym. Gdy klient przyniósł papugę do domu, zorientował się, że nie potrafi ona wydobyć z siebie nawet jednego słowa. Ale sprzedawca nie skłamał ani jednym słowem. Jak to możliwe?

Zad. 3. Na bal sylwestrowy przyszło trzech singli w jednakowych karnawałowych maskach. Przedstawili się jako panowie Białecki, Zieleński i Czarnecki. Jeden z nich poprosił do tańca panią Arlettę, a był tak czarujący, że zakochała się od pierwszego wejrzenia. Ona też wyraźnie nie była swojemu partnerowi obojętna. Przetańczyli cały wieczór. Jednak o północy panowie pospiesznie opuścili lokal i wszelki ślad po nich zaginął. Zrozpaczona pani Arletta znalazła w szatni jedynie zielony trzewik, który zgubił jej ukochany. Zdesperowana postanowiła odnaleźć jego nazwisko w książce telefonicznej, udać się pod wskazany adres i znaleźć drugi trzewik do pary. Ku swemu przerażeniu uświadomiła sobie, że nie wie, jak nazywał się jej partner. Zrozpaczona usiadła w gronie koleżanek, które postanowiły jej pomóc w poszukiwaniach. Wspólnie ustaliły, co zapamiętały o tajemniczych kawalerach. Oto ich obserwacje:

  • Wszyscy panowie nosili marynarkę, spodnie i trzewiki.
  • Ich garderoba była w kolorze białym, zielonym i czarnym.
  • Każda część garderoby występowała w każdym z kolorów (uwaga zmiana!!!)
  • Każdy miał tylko jeden element garderoby w danym kolorze (licząc parę trzewików jako całość).
  • Trzewiki Czarneckiego były w tym samym kolorze, co marynarka Białeckiego.
  • Mężczyzna o nazwisku odpowiadającym kolorowi spodni Białeckiego miał trzewiki w kolorze odpowiadającym nazwisku osoby w białej marynarce.
  • Kolor trzewików Zieleńskiego odpowiadał nazwisku osoby ubranej w spodnie w takim kolorze, co marynarka człowieka, którego nazwisko odpowiada kolorowi trzewików Czarneckiego.

Jak nazywa się ukochany pani Arletty?

 

Komentarze

Prosimy o niewpisywanie komentarzy stanowiących istotne wskazówki do rozwiązania zadań.

Głos elektorski

Czy ważny głos elektorski musi być oddany tylko na 1 kandydata, czy może być oddany na kilku lub na żadnego z nich?

Odp.

Zasady głosowania nie są istotne. Jeśli jeden elektor może głosować na kilku kandydatów, to oddaje wówczas kilka głosów. A jeśli nie głosuje na żadnego, to jego głos nie jest ważny.

Jaka przyszłość?

"Trzeciego dnia każdego miesiąca publikowane są odpowiedzi i wskazówki do rozwiązań zadań z ostatniej rundy ligi, a piętnastego - wyniki uczestników i ich aktualny ranking ustalony na podstawie sumy punktów z poszczególnych miesięcy". Jestem zaniepokojony. Forum umarło?

Jaka przyszłość LZ?

Z przykrością stwierdzam, że LZ schodzi na ... ;-( A taki był tu kiedyś potencjał i godna pozazdroszczenia rywalizacja uczestników, którą można było na bieżąco obserwować!

Powrót na górę strony