marzec 2017

Data ostatniej modyfikacji:
2017-09-1

W tym miesiącu wracamy do japońskich szachów. Przedstawiamy nowy tym zadania opracowany przez Kojiego Horiguchiego (japońskiego gracza zawodowego w shogi, posiadacza siódmego dana).

Przykład. Na planszy 3×3 należy przejść przez wszystkie figury "jednym ruchem pędzla".

UWAGA. Dopisek "bez krzyżowania linii" został wprowadzony do treści zadania omyłkowo. Chodzi o to, że nie wolno przejść na inną figurę inaczej niż przez wykonanie nią ruchu. Ślady zostawione przez pędzel mogą się krzyżować. Dodatkowo wyjaśniamy, że nie wolno zatrzymywać się na wolnych polach, każdą figurą możemy wykonać tylko jeden ruch i chodzi o jeden ruch pędzla, czyli cała trasa wykonana przez figury powinna być spójna. W przykładowym błędnym rozwiązaniu nie dotarliśmy do gońca.

W związku z pomyłką w treści rozwiązania zadań marcowych będą przyjmowane do 7 kwietnia.

Obowiązuje przy tym zasada, że na każdym polu możemy przesuwać się tylko w tym kierunku, w którym porusza się zajmująca je figura. Przez każdą figurę można przejść tylko raz.

Rozwiązanie. Poniżej zamieszczamy przykład poprawnej i błędnej odpowiedzi.

Oto 4 zadania edycji marcowej. Za każde można otrzymać 1 punkt.

 

Przesyłając odpowiedź, należy:podać listę pól, po których przesuwamy pędzel, lub przesłać diagram z dorysowanym ruchem pędzla jak w przykładzie.

Odpowiedzi:

Autorem rysunków jest Robert Czwartosz.

 

Wyniki:

W tym miesiącu punkty zdobyli:

4 - Mikołaj Bilski - uczeń SP 6 Jelenia Góra, Daria Bumażnik - studentka chemii i toksykologii sądowej UWr, Robert Czwartosz - student PWr, Krzysztof Danielak - student informatyki przem. na PWr, Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy, Szymon Meyer - student matematyki na PWr, Dawid Paradowski  - uczeń LO 8 Wrocław, Andrzej Piasecki - administrator IT z Oleśnicy, Karol Stanclik - uczeń LA PWr, Wojciech Tomiczek z Lipowej, Marzena Wąsiewicz - gospodyni domowa z Kajetan, Marcin Wolak - uczeń I LO Kraków

 

Skoczek

"Obowiązuje przy tym zasada, że na każdym polu możemy przesuwać się tylko w tym kierunku, w którym porusza się zajmująca je figura." Skoczek może przeskakiwać inne figury. Czy więc i w tym przypadku można "oderwać pędzel" przenosząc go na pole, gdzie może ruszyć się skoczek?

Ad. Skoczek

Tak, w przypadku skoczka możemy oderwać pędzel.

Rozwiązania

Czy aby na pewno zadania nr 1, 2, 4 mają rozwiązania bez krzyżowania linii?

Wyjaśnienie do zadań

Dopisek "bez krzyżowania linii" został wprowadzony do treści zadania omyłkowo. Chodzi o to, że nie wolno przejść na inną figurę inaczej niż przez wykonanie nią ruchu. Ślady zostawione przez pędzel mogą się krzyżować. Dodatkowo wyjaśniamy, że nie wolno zatrzymywać się na wolnych polach, każdą figurą możemy wykonać tylko jeden ruch i chodzi o jeden ruch pędzla, czyli cała trasa wykonana przez figury powinna być spójna. W przykładowym błędnym rozwiązaniu nie dotarliśmy do gońca. W związku z pomyłką rozwiązania za marzec będą przyjmowane do 7 kwietnia.

Powrót na górę strony