Piegat tak nie wyglądał

Data ostatniej modyfikacji:
2021-04-22
Autor: 
opracowanie redakcyjne

W nawiązaniu do tekstu o podmianie podobizn dwóch panów Legendre'ów opublikowanego na WPM donosimy, że podobna historia przytrafiła się także Edwardowi Piegatowi (1931-2011) - matematykowi z Politechniki Wrocławskiej. Fakt ten wytropiła w 2020 roku emerytowana adiunkt IM PWr, młodsza koleżanka Edwarda Piegata - p. Hanna Langner-Matuszczyk.

Edward Piegat był absolwentem I LO we Wrocławiu (matura rocznik 1949) oraz matematyki na UWr (magisterium rocznik 1954). Był wieloletnim pracownikiem Katedry Matematyki PWr (do emerytury w roku 1992). Przez kilka lay uczył też w Wyższej Szkole Oficerskiej we Wrocławiu. W latach 1955-1959 pełnił funkcję sekretarza redakcji czasopisma dla nauczycieli Matematyka. Był autorem, tłumaczem z języka rosyjskiego i wydawcą zbiorów zadań i podręczników akademickich do matematyki. Przez wiele lat współorganizował Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych, układając dla nich wiele interesujących zadań.

Na portalu "Lubimy czytać" pod adresem https://lubimyczytac.pl/autor/185810/edward-piegat znajduje się zdjęcie Edwarda Piegata wraz informacjami:
Pisze książki: informatyka, matematyka.
urodzony: 6 stycznia 1920, zmarły: 6 marca 1979
Polski matematyk. Służył w Armii Krajowej, był uczestnikiem Powstania Warszawskiego.

Nie ma żadnych wątpliwości, że chodzi tu o wrocławskiego autora, bo poniżej zamieszczono zdjęcie książki jego autorstwa Wektory i geometria wydanej w 1964 roku w serii Bblioteczka matematyczna.

Tymczasem Wrocławski Edward Piegat urodził się 11 lat później niż podano (26 III 1931) oraz spokojnie żył i tworzył aż do roku 2011 (zm. 17 VIII 2011). Skąd zatem wzięły się te nieprawdziwe dane biograficzne?

Gdy zajrzymy na stronę internetową Muzeum Powstania Warszawskiego do działu "Powstańcze biogramy", to znajdziemy tam pod adresem https://www.1944.pl/powstancze-biogramy/edward-piegat,34343.html zarówno zdjęcie jak i dodatkowe informacje o Edwardzie Piegacie.

To właśnie stąd redakcja portalu "Lubimy czytać" pobrała dane o wrocławskim autorze książek, nie przejmując się tym, że uśmiercili go za życia i dorobili mu "nie swoją twarz", a dokładniej "nie jego twarz".

Oczekujemy na szybką korektę nieprawdziwych informacji i przywrócenie twarzy "naszemu" Edwardowi Piegatowi. My robimy to już dziś. Za przesłane zdjęcie dziękujemy synowi Edwarda - Dariuszowi Piegatowskiemu.

 

Uwaga! W czerwcu 2020 informacja biograficzna o Edwardzie Piegacie na stronie portalu Lubimy czytać została poprawiona, a fałszywe zdjęcie - usuniete.

 

Odpowiedz

Odnosząc się do stwierdzenia ‚fałszywa fotografia -
uprzejmie informuję ze jest to fotografia ,która dotyczy osoby Edwarda Piegata ,istotnie ur. 6.i 1920r w Warszawie o czym Państwo już nie wspominacie, syna Juliana i Heleny z domu Leszczyńskiej.
Moj wujek Edward Piegat był żołnierzem Armii Krajowej III zgrupowania „Ostoja„
brał udział w obronie Starego Miasta jako mieszkaniec Starówki Warszawskiej wraz we swoimi braćmi podczas Powstania Warszawskiego.

Za swoją działalność wywieziony z dwojgiem młodszych braci do obozu MAUTHAUSEN ,którzy zginęli w piecu krematoryjnym.Wujek poddany eksperymentom medycznym przeżył .W swoim krótkim życiu zarówno prywatnym jak i zawodowym odegrał znaczącą rolę. Czwarty brat Edwarda jako więzień wielu obozów ,za życia nie uznany za kombatanta ,był prześladowany .Dopiero w roku 2007 żona otrzymała uprawnienia na podstawie przepisów dotyczących osób będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, wraz z symbolicznym dodatkiem do głodowej renty rodzinnej w wieku 85lat.

Oryginalne dokumenty obozowe ,którymi ja dysponuje nie mogły być tym razem zakwestionowane ,jak miało to miejsce w komunistycznych czasach.

A zatem istotnie, nie jest to ta sama osoba, chociaż o tym samym imieniu i nazwisku, lecz również zasłużony dla kraju .

Publikacja powinna zostać uprzedzona weryfikacją osób dla uniknięcia podobnych pomyłek, Prosimy o sprostowanie informacji zawartych w publikacji oraz udzielenie informacji .

Powrót na górę strony