- STRONA GŁÓWNA
- MAPA PORTALU
- KALENDARZ
- O PORTALU
- WYKRESownik Edytor wzorów TeXa
Zad. 1. Ile jakich ścian ma bryła będąca najmniejszą figurą wypukłą, która zawiera środki wszystkich ścian danego sześcianu?
Zad. 2. Iloma zerami kończy się silnia liczby 4321?
Zad. 3. Dwóch wędrowców miało w sumie pięć bochenków chleba, z czego trzy należały do jednego, a dwa do drugiego. Podczas postoju dosiadł się do nich trzeci podróżujący człowiek, a że byli głodni, wspólnie zjedli cały chleb, przy czym każdy zjadł tyle samo. Ugoszczony chciał zapłacić dwóm towarzyszom za posiłek, ofiarowując im pięć solidów. Jak powinni się podzielić?
Wyniki:
Za ostatnią w minionym roku serię zadań po 3 pkt. otrzymali: Daniel Danielski z Gim. 1 w Zgorzelcu, Bartłomiej Kaliciak z Gim. 1 w Oświęcimiu, Karol Kaszuba z Gim. 42 w Warszawie, Antoni Machowski z Gim. 52 w Krakowie, Michał Majborski z Gim. 1 w Jaworzynie Śląskiej, Natalia Marcinkiewicz z Gim. "Omega" w Katowicach, Karol Sala z ZSP-G 2 w Piotrowicach, Adrian Słodziński z Gim. w Miliczu, Marcin Szatkowski z Gim. Katolickiego w Sikorzu, Robert Winkler z Gim. 1 w Żorach i Arkadiusz Wróbel z Gim. 2 w Brwinowie.
Czołówkę Ligi z 9 pkt. na 9 możliwych stanowią na początku nowego roku: Daniel Danielski z Gim. 1 w Zgorzelcu, Bartłomiej Kaliciak z Gim. 1 w Oświęcimiu, Karol Kaszuba z Gim. 42 w Warszawie, Antoni Machowski z Gim. 52 w Krakowie, Natalia Marcinkiewicz z Gim. "Omega" w Katowicach, Karol Sala z ZSP-G 2 w Piotrowicach i Arkadiusz Wróbel z Gim. 2 w Brwinowie.
Gratulujemy i dziękujemy za wszystkie życzenia noworoczne. Odwzajemniamy je i życzymy Drogim Ligowiczom wszelkiego (nie tylko w ligach) powodzenia w roku 2010!
Odpowiedzi:
Zad. 1. Jest to wielościan dualny do sześcianu, tzn. bryła foremna o sześciu wierzchołkach, czyli ośmiościan foremny. Jego osiem ścian to trójkąty równoboczne (powstające po odpowiednim odcięciu naroży wyjściowego sześcianu).
Zad. 2. Liczba ma tyle zer, ile par dwójek i piątek występuje w jej rozkładzie na czynniki pierwsze. W 4321! piątek jest mniej niż dwójek, więc szukana jest liczba piątek. Wśród kolejnych liczb naturalnych co piąta dzieli się przez 5, a co piąta z tych wielokrotności piątki ma w rozkładzie na czynniki drugą piątkę, co piąta z tych liczb - trzecią itd. 4321! ma zatem 864+172+34+6+1=1077 piątek w rozkładzie na czynniki, i to jest odpowiedź na pytanie postawione w zadaniu.
Zad. 3. Każdy zjadł po 5/3 bochenka, czyli zakładając, że każdy z dwóch pierwszych podróżujących jadł tylko swój chleb, trzeci wędrowiec zjadł 1/3 bochenka tego, który miał ich dwa, i 4/3 bochenka tego, który miał ich trzy. Jego zapłatę powinni więc podzielić w stosunku 4:1, czyli 4 solidy i 1 solid.