październik 2021

Data ostatniej modyfikacji:
2021-12-22

Zad. 1. Każde pole krzyżówki liczbowej zawiera jedną cyfrę niebędącą zerem.
Ile wynosi x?

Poziomo:                              Pionowo:
   1. kwadrat                          1. kwadrat
   3. kwadrat nieparzysty       2. kwadrat

Zad. 2. W basenie pływają złote rybki, psy i ich właściciele. Jest tam 40 nóg, dwa razy więcej głów niż ogonów i więcej psów niż ryb. Ile jest rybek?

Zad. 3. Różne cyfry oznaczają różne kolory. Dokończ kolorowanie mapy tak, aby państwa w tym samym kolorze nie stykały się ani bokiem, ani wierzchołkiem. W odpowiedzi podaj numer koloru, który znajdzie się w prawym górnym rogu.

 

Wyniki: 

W tym miesiącu punkty otrzymali:

  • 3 -  Bogusz Boliński I LO Kraków, Daria Bumażnik - chemik z Piechowic, Filip Derejski I LO Kraków, Elżbieta Grzechnik - emerytowana nauczycielka matematyki z Radomia, Małgorzata Konarska - nauczycielka matematyki z Ostrzeszowa, Monika Kosek - gospodyni domowa z Wrocławia, Michał Kosmecki student medycyny z Legnicy, Joanna Koścień - nauczycielka z Piekar Śląskich, Dorota Krajewska ChSP Poznań, Sylwia Krajewska - księgowa z Poznania, Alicja Kucharczyk - opiekunka z Wrocławia, Agata Leśnicka - przedstawicielka wolnego zawodu z Gdańska, Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy, Piotr Mazur - specjalista systemów ERP ze Złotoryi, Wojciech Mura - student matematyki na UJ, Edward Nowicki - informatyk z Poznania, Alicja Orańska - nauczycielka z Wrocławia, Andrzej Piasecki - administrator IT z Oleśnicy, Tomasz Smołka I LO Kraków, Tomasz Tomiczek - nauczyciel z Lipowej, Michał Węgrzyn ALO PWr Wrocław, Janusz Wieczorek - emerytowany nauczyciel matematyki z Sandomierza, Igor Wojtun I LO Głogów, Adam Wrzesiński - terapeuta z Bielska-Białej,
  • 2 - Alicja Denkiewicz I LO Kraków, Martyna Górniak - nauczycielka matematyki z Cieszyna, Ewelina Kosmala - studentka z Doruchowa, Emilia Stadnicka I LO Kraków, Dominik Zygmunt - specjalista do spraw administrowania wierzytelnościami z Białej Rawskiej,
  • 1 - Michał Kuta I LO Kraków, Mateusz Uznański - student PWr.

Pozostali zawodnicy otrzymali poniżej 1 punktu.

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. '3 poziomo' to nieparzysty kwadrat, czyli jedna z liczb 25, 49 lub 81. '1 pionowo' to kwadrat, ale nie może kończyć się na 2 ani 8, więc to musi być 64, więc '3 poziomo' to 49, czyli x=9. Dalej '1 poziomo' to 64 i '2 pionowo' to 49.

Zad. 2. Niech R -znacza liczbę ryb, P - liczbę psów, a W - liczbę właścicieli w basenie. Liczba nóg wynosi 4P+2W = 40, liczba głów - R+P+W, a liczba ogonów R+P. Dalej W = 20-2P, co podstawiamy do warunku R+P+W = 2(R+P), otrzymując 3P+R = 20. Z zadania wiemy, że P>R, czyli 4P>20 (stąd P>5) oraz 3P≤20 (stąd P≤6), zatem P=6, a R = 20–18 = 2.

Zad. 3. Można nietrudno wykazać, że kolorowanie przedstawione na diagramie jest jedyne. 

 

 

Zadanie 1

Czy do pierwszego zadania będzie jakaś wskazówka? Czy poruszamy się tylko w świecie liczb wymiernych?

zad. 1

Cyfra to cyfra, czego nie rozumiesz ??? :)

Powrót na górę strony