Słowo "pudełko" kojarzy się nam na ogół ze zwykłym, prostym, prostopadłościennym kształtem. Wystarczy jednak uważniej rozejrzeć się po sklepowych półkach, a zobaczymy, jakie bogactwo wielościanów i innych brył prezentują opakowania produktów, których używamy na codzień. Czy potrafisz podać pełne matematyczne nazwy wszystkich figur z naszej galerii opakowań?
Wskaż na zdjęciach:
- prostopadłościany,
- czworościany,
- graniastosłupy: trójkątne, czworokątne, pięciokątne, sześciokątne i ośmiokątne
(które z nich są prawidłowe, a które nie?), - ostrosłupy i ostrosłupy ścięte,
- walce kołowe i eliptyczne,
- stożki i stożki ścięte.
1) Jak nazywa się bryła, którą wykorzystano na opakowanie tej porcji cukru? | 2) Jaką bryłą jest to opakowanie? |
A może znajdziesz wśród opakowań jeszcze inne ciekawe bryły. Wyślij koniecznie ich zdjęcia do naszej galerii.
Opakowanie cukru
Ma chyba ściany trójkątne, ale wygląda dziwnie.
To czworościan
To jest po prostu czworościan. Ten ze zdjęcia raczej nie jest foremny, choć zdarzają się też takie opakowania foremne (np. od herbaty lub od mleczka do kawy). Opakowaniem w kształcie foremnego czworościanu są też torebki z herbatą ekspresową, tzw. "piramidki".
Zozole - skąd taka nazwa?
Znalazłem taką bryłę w programie "Polyhedra" (do pobrania na stronie www.peda.com/poly). Nazywa się sześcio-ośmiościan rombowy. Tylko nie rozumiem, skąd wzięła się taka nazwa. Bo tu jest 8 ścian trójkątnych i 14 kwadratowych, a rombów nie ma wcale. Ja bym już nazwał ją ośmio-czternastościanem.
Ścian kwadratowych jest 18
Ścian kwadratowych w tej bryle jest 18. Nazwa sześcio-ośmiościan rombowy (a właściwie sześcio-ośmiościan rombowy mały) bierze się stąd, że 12 z nich leży w płaszczyznach ścian dwunastościanu rombowego. Dlatego bryła ta ma ścisły związek z sześcianem, ośmiościanem i z dwunastościanem rombowym. Można o tym przeczytać np. w książce W krainie wielościanów. Zrób sobie bryłkę.
To baza gwiazdy
Te zozole to przecież bryła bazowa do gwiazdy morawskiej!
Fajne czekoladki
Znalazłem fajne opakowanie po czekoladkach. Ma kształt graniastosłupa, którego podstawą jest siedmiokąt gwiaździsty.
Słodki trójkąt
A tu ilustracja liczb trójkątnych. Niestety, po wiśniach w likierze pozostało tylko słodkie wspomnienie.
Trójkąt Releaux
Jest to figura płaska ograniczona trzema łukami szóstych części okręgów o środkach w wierzchołkach trójkąta równobocznego i promieniu równym bokowi tego trójkąta. Trójkąt Releaux (nazwany tak na pamiątkę niemieckiego inżyniera i teoretyka budowy maszyn - Franza Releaux - czytaj reló) jest figurą o stałej szerokości. Oznacza to, że odległość pomiędzy równoległymi prostymi podpierającymi figurę nie zależy od kierunku tych prostych. Trójkąt taki toczy się więc po prostej równo i łagodnie jak koło.
Zobacz film.
Kształt takiego trójkąta (w przekroju poprzecznym) ma opakowanie po pewnym dobrej jakości alkoholu.