Poly i PolyPro

Data ostatniej modyfikacji:
2009-11-20
Autor recenzji: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr
Autor: 

Jeff Tupper

Dział matematyki: 
geometria analityczna
geometria syntetyczna
geometria wektorowa
geometria przestrzenna
Poziom edukacyjny: 
szkoła podstawowa
gimnazjum
szkoła średnia z maturą
szkoła profilowana zawodowa
Wydawca: 

Pedagoguery Software, Kanada

Są to programy sharewear'owe, które w okrojonej wersji można ściągnąć za darmo ze strony producenta. Posiadają polską wersję językową - jej autorem jest Piotr Pawlikowski - redaktor działu Galeria wielościanów na naszym Portalu. Programy pozwalają na oglądanie wielościanów wypukłych o foremnych ścianach w wersji z pełnymi ściankami (Poly) i szkieletowej (PolyPro). Bryły można obracać, rozkładać na siatki oraz analizować ich diagramy Schlegela. Po wydrukowaniu siatki i przeniesieniu jej na karton można własnoręcznie sklejać wybrane modele. Ponadto program PolyPro umożliwia eksportowanie rysunków i animacji do innych programów, zapisując je w postaci standardowych plików. 

Używając tych programów można obejrzeć komplet brył platońskich, archimedesowych (w tym graniastosłupy i antygraniastosłupy) oraz brył Johnsona. Program ułatwia badanie własności geometrycznych wielościanów, utrwala ich nazewnictwo i rozwija wyobraźnię przestrzenną.

Jako dodatkowe gadżety firma oferuje komplet modeli wielościanów platońskich oraz duże, kolorowe plakaty z wizerunkami wszystkich brył dostępnych w obu programach.

Propozycje ćwiczeń:

  • wskaż bryłę foremną złożoną z samych pięciokątów,
  • wskaż bryłę nieforemną złożoną z samych trójkątów równobocznych,
  • wskaż bryłę, która powstanie ze sklejenia podstawami dwóch ostrosłupów czworokątnych,
  • wskaż bryłę, która powstanie z sześcianu po połączeniu krawędziami środków jego sąsiadujących ścian,
  • wskaż bryłę, która powstanie po lekkim ścięciu narożników czworościanu foremnego,
  • wskaż model "piłki nożnej".

 

Zastosowanie w szkole: 

geometria wielościanów

Opinie zasłyszane: 

Miałem zajęcia z programem Poly na obozie matematycznym i było SUPER. Chociaż wcześniej nic nie wiedziałem o tych wszystkich wielościanach, po uruchomieniu wyobraźni udawało mi się łatwo znaleźć potrzebne bryły. Ich nazwy w tym pomagają i dużo podpowiadają o bryle. A jak się fajnie i kolorowo kręcą... /Maciek, SP 1 Wrocław/

 

Ta bryła to szajs!

Wcale nie chce się złożyć i się gniecie.

Trzeba umieć

Nie każdy ma talent. Do tego potrzeba cierpliwości. Mnie osobiście udało się złożyć. Naucz się cierpliwości, a później próbuj.

Zacznij od czegoś łatwiejszego

Paulino! Nie zniechęcaj się. Wybrałaś od razu bardzo trudny model. Zacznij od czegoś łatwiejszego. Wszystkie wskazówki i dużo siatek znajdziesz w Galerii wielościanów. Na pewno sobie poradzisz. Takie duże bryły, jak ta powyżej, znacznie łatwiej klei się z pojedynczych ścianek, a nie z siatek.

Powrót na górę strony